Materiały izolacyjne przeciwwilgociowe

Różnego typu hydroizolacje w budownictwie wykorzystują najczęściej materiały bitumiczne, które generalnie można podzielić na dwie grupy: płynne i plastyczne. W trakcie budowy domu, izolacja przeciwwodna (masy, pasty, emulsje, uszczelki, pierścienie uszczelniające itp.) jest sprawą kluczową, ponieważ przesiąkanie wody z podłoża do piwnic w przypadku braku zabezpieczenia może stać się w przyszłości bardzo poważnym problemem.

Materiały izolacyjne podstawowe

Do prac wstępnych wykorzystuje się emulsje lub pasty bitumiczne. Oprócz folii uszczelniających i papy bardzo dobrym sposobem jest użycie mas bitumicznych, czyli asfaltów rozpuszczonych w szybkoschnącym rozpuszczalniku organicznym. Są przeznaczone do stosowania na podłoża betonowe (które wymagają wcześniej oczyszczenia i osuszenia), ale służą także jako samodzielna warstwa izolacyjna. Można także mocować przy ich pomocy materiały termoizolacyjne. Innym rodzajem materiału hydroizolacyjnego jest lepik asfaltowy, czyli mieszanina wypełniaczy, asfaltów przemysłowych i rozpuszczalników. Zawiera także substancje uszlachetniające zwiększające przyczepność i właściwości klejące. Dzieli się na stosowany na gorąco lub na zimno, a służy do sklejania warstw papy w hydroizolacji wielowarstwowej, lekkich izolacji przeciwwilgociowych oraz przyklejania papy do betonowego podłoża.

Masy bitumiczne z dodatkami

Bardziej zaawansowane technologiczne rozwiązanie to masa asfaltowo-kauczukowa, czyli wodorozpuszczalna mieszanina asfaltów, kauczuków i naftopochodnych rozpuszczalników, które dodatkowo wzmacniane są włóknami szklanymi. Oprócz trwałej hydroizolacji w fundamentach zasypanych ziemią stosowana jest także do renowacji i konserwacji dachów pokrytych papą asfaltową. Natomiast masy asfaltowo-aluminiowe używane są przy wykonywaniu powłok izolacyjnych o charakterze dekoracyjnym na asfaltowych izolacjach przeciwwilgociowych oraz pokryciach dachowych z blachy ocynkowanej lub papy. Jest to mieszanina asfaltów, kauczuków i rozpuszczalników naftopochodnych opcjonalnie zbrojonych włóknami szklanymi lub sztucznymi zawierająca dodatkowo pigment aluminiowy.

Post Author: admin